Karaciğer Hastalıklarında Fonksiyonel Besinler

Karahindiba

Karahindiba (Taraxacumofficinalis), sarılık ve karaciğer, safra kesesi ve diğer çeşitli karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan geleneksel bir bitkisel ilaçtır. Geleneksel Çin tıbbı, hepatiti tedavi etmek için karahindibayı diğer bitkilerle birleştirir. Geleneksel olarak, karahindibadan elde edilen kök ve bitkinin, karaciğer ve safra kesesi bozuklukları dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların tedavisi için kullanıldığı bildirilmiştir.

Karahindiba Tüketimi

Karahindiba Çayı

Kurutulmuş, ince doğranmış Karahindiba otu ve kökünden iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500ml kaynar su ilave edildikten sonra haşlanır ve 5-10dk demlendikten sonra süzülerek içilir.

Karahindiba Salatası

1 kg radika otu (KARAHİNDİBA)

1,5  litre su

4 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

1.5 limon suyu

Tuz

Derin bir tencereye suyu alın kaynatın, temizlediğiniz radikaları tencereye alın. Kapağı açık su kaynamaya başladıktan sonra 10-12 dakika haşlamak yeterli olur.

Suyunu süzün servis tabağına alın. Sıcakken zeytin yağını tuzunu gezdirin. Soğuyunca limonunu da sıkıp servis yapın.

Silymarin (Süt Deve Dikeni)

Silybummarianum (süt devedikeni)  karaciğer bozukluklarının tedavisi için doğal bir bitkisel ilaç olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Süt devedikeni biyoaktif özü, silymarin, klinik öncesi çalışmalarda iyi belgelenmiş antioksidan ve hepatoprotektif özelliklere sahiptir.Silymarin süt devedikeni bitki(S. marianum)kurutulmuş tohum ve bir meyve özüdür. Süt devedikeni özü silymarin çoğunlukla flavonolignans, flavonoidler (taxifolin, quercetin) ve polifenolik moleküller olarak tanımlanan bitki kaynaklı bileşiklerin karmaşık bir karışımıdır. Silymarin dört ana flavonolignan izomerleri silibinin, izosilibinin, silichristin ve silidianin, ama bunların en yaygın ve biyolojik olarak aktif silibinindir.

Berberin

Berberine tıbbi bitkilerin birçok türde izole bir alkaloid türevidir. Berberin birçok tıbbi önemli bitkinin kök, rizom ve kabuğunda aktif bir bileşen olarak ortaya çıkar. Ancak, berberin şimdi kimyasal sentez ile üretilmektedir. Güvenlik profilini sıfır ölüm oranı ve küçük gastrointestinal yan etki ile güçlendirmektedir. Ancak berberin içeren bitkilerin rahim uyarıcı etkisi nedeniyle gebelikte kullanımı uyarılır.